Epilasyon

Lazer Epilasyon Nedir?
 
Lazer epilasyon milisaniyelik atışlarla kıl folikülü içinde yer alan melanin renk maddesine ısı enerjisi gönderilerek kıl köklerinin zayıflatılarak yok edilmesini sağlayan bir tedavi yöntemidir.  Sert, kalın ve koyu renkli kıllar ve açık tenlerde lazer epilasyon daha çok başarı sağlamaktadır.
 
Lazer Epilasyon Nasıl Yapılır?
 
Öncelikle lazer epilasyon yapılacak alandaki kıllar kısaltılır. Ardından belirlenen bölgeye uzman tarafından ten rengi ve kıl yapısı göz önünde bulundurularak uygun doz ayarlanılır ve lazer cihazıyla baştan sona tarama yapılır. İşlem süresi lazer epilasyon yapılacak bölgeye göre değişiklik göstermektedir.
 
Lazer Epilasyon Kimlere Uygulanır?
 
Lazer epilasyon yöntemi 12 yaşını tamamlamış lazer epilasyon yapılmasında herhangi bir sorun teşkil etmeyen tüm bireylere uygulanabilmektedir.
 
Lazer Epilasyon Kimlere Yapılmaz?
 
• Hamile olan kişilere
• Kalp pili kullanan kişilere
• Deri hastalığı ve cilt kanseri olan kişilere
• Aşırı güneş ışını veya solaryuma maruz kalmış bronzlaşmış kişilere lazer epilasyon yapılmamaktadır.
 
Sağlıklı Sonuçlar İçin Kaç Seans Gerekir?
 
Lazer epilasyon sonucunda sağlıklı sonuçlar alınabilmesi için ortalama olarak 5 ile 8 seans aralığında tedavilerin uygulanması gerekmektedir. Lazer epilasyon yönteminin uygulanacak olan bölgeye ve kişinin hormonal yapısına göre bu seanslar uzayıp kısalabilmektedir. Yüz bölgesi için 8-12 seans arasında değişmekteyken genital bölge, kol altı ve bacak gibi kısımlar için 5-8 seans uzmanlar tarafından yeterli görülmektedir.
 
Lazer Epilasyon Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?
 
Hastaların lazer epilasyon sonrası dikkat etmeleri gereken en temel husus 1 hafta boyunca güneş ışınlarına doğrudan maruz kalmamalarıdır.  Bunun için yüksek koruma faktörlü güneş kremleri kullanılabilir.  Ayrıca birkaç saat boyunca çok sıcak su temasında bulunulmamalı, keselenmemeli ve jilet kullanılmamalıdır. Kızarıklık, ağrı, şişkinlik olan bölgelere uzmanının tavsiye ettiği kremler uygulanıp bölge rahatlatılabilir. Lazer epilasyon sonrası hastalar sosyal yaşantılarına normal bir şekilde rahatlıkla devam edebilmektedirler.
 
Lazer Epilasyon Zararları
 
Lazer epilasyon sonrası geçici kızarıklıklar olması pek muhtemeldir, fakat kalıcı rahatsızlıklar görülmez.  
 
Lazer Epilasyon Faydaları
 
Lazer epilasyonun faydaları arasında en önemlisi istenmeyen tüylerin kalıcı olarak engellemesidir. Yani kişi günlük olarak yapmış olduğu yöntemlere nazaran lazer epilasyon yöntemi ile bu sorunlarından kalıcı bir şekilde kurtulur. Az ağrılı bir yöntem olduğu için hastalar oldukça kolay bir şekilde tedaviye adapte olabilmektedir.
Bacak ve sırt gibi geniş hatlara sahip bölgelerinizde dahi kalıcı sonuçlar elde edilmesi sağlanır. Oldukça hızlı bir yöntemdir. Kanser ve cilt hastalıklarına neden olmaz.
 
Epilasyon