İğneli Epilasyon

İğneli Epilasyon

 İğneli epilasyon, uygulanan en eski epilasyon yöntemidir. İnce, sarı ve beyaz kıllarda etkilidir. İğneli epilasyon, ustalık gerektiren ve mutlaka steril koşullarda uygulanması gereken bir işlemdir. Bu yöntemde, ince ve yumuşak bir iğneyle kıl köküne girilerek zayıf bir elektriksel akım uygulanır. Böylece kıl kökleri tahrip edilerek kalıcı bir çözüm sağlanır. Uygulanacak seans sayısı tüylerin çıkış süresi, yapısı, rengi ve yoğunluğuna göre belirlenir.

İğneli epilasyon tekniğinde epilasyon yapılacak bölge bol su ile yıkanır ardından %70'lik alkol ile hafifçe tampon yapılır. Epilasyon için düşük bir frekans yeterlidir. Uygulama sırasında hafif bir acı ve hafif bir ısı hissedilir. Kullanılan iğneler steril ve kişiye özel olmalıdır. İğne paralel tutularak kıl folikülüne sokulur ve akım verilir.

İğneyi çıkartmadan önce akım kesilir kıl folikülü tahrip olmuşsa kıl kolayca çıkar. Uygulama süresi yapılacak bölgeye göre değişiklik göstermektedir. Ciltte hafif kabarıklıklar veya kızarıklıklar görülebilir. Çok dikkatli çalışılmasına rağmen hafif kızarıklıklar normaldir. Uygulamadan hemen %100 sonuç almak mümkün değildir. Çünkü her kılın dönemi vardır. Bu dönemler anagen, katagen, telogen dönemlerdir.

Bu dönemler, iğneli epilasyonda son derece önemlidir. Kıllar anagen dönemdeyken iğneli epilasyondan maksimum etki alınacaktır. 

Kulak, kaş, alın bölgelerine uygulama yapılmaz. Kalp pili kullananlara, ödemi olan kişilere, hamilelere, AIDS hastalarına kesinlikle uygulama yapılmaz. Epilasyonu takip eden 24 saat içinde cildin oksijen almasını engelleyen faktör, parfüm, deodorant gibi kozmetik ürünlerinin sürülmemesi tavsiye edilir. Epilasyondan sonra cilt sıcak su ve kese ile tahriş edilmemelidir. Özellikle asit bazlı sabunlar hassas ciltlerde iritasyona ve alerjiye sebep olabilir. İstenirse cilt yine ılık su ile yıkanabilir. Epilasyon yapılan bölgede enfeksiyon oluşmaması için antibiyotik içeren kremler kulanılmalıdır.

Ayrıca epilasyonu takip eden 3 gün içerisinde kızgın güneş altında bronzlaşılmamalıdır.

İğneli Epilasyon