Lazer Epilasyon Çeşitleri

Lazer Epilasyon Çeşitleri

Lazer Epilasyon

Vücuttaki istenmeyen tüyler hem kadınlar hem de erkekler için estetik bir sorundur. Aşırı tüylenme, hormonal veya kullanılan çeşitli ilaçlardan kaynaklanıyor. Aşırı tüylerden kurtulmak için günümüzde kullanılan ağda, jilet, ip, cımbız ve kimyasal tüy dökücüler ile kalıcı çözüm elde edilememektedir. Lazer epilasyonda prensip, kıl folikülünde yerleşmiş bulunan melanin adı verilen renk maddesinin lazer ışığı tarafından tutularak ısıya dönüşmesini sağlamak, ortaya çıkan bu ısı enerjisi ile kıl folikülünü kalıcı olarak tahrip etmektir.

 

Lazer Epilasyon Çeşitleri

Lazer Epilasyonda kullanılan lazer tipleri 2 çeşittir. Hangi lazer yönteminin kişiye uygun olduğuna, uygulama öncesinde uzman doktor, cilt ve kıl yapısını değerlendirerek karar vermelidir. Bu değerlendirme epilasyonda yan etki ihtimalini azaltır.

 

Nd:yag Lazer Epilasyon

Nd yag lazerin dalga boyu 1064 nm’dir. Çok koyu cilt tipleri için geliştirilmiş bir sistemdir. Daha derine inerek ince kılları etkiler. Nd:YAG lazer renge çok duyarlı olmadığından koyu cildi yakmaz. Ortalama 6-8 hafta aralıklarla yapılır. Her işlemden 2-3 hafta sonra kontrol seansı yapılarak kalan tüyler giderilir. ND YAG LAZER tüylerin tekrar çıkmaya başladığı 6-8. haftada tekrar yapılır. Yaşa, yapıya, ten rengine, vücut bölgesine, kıl rengi ve kalınlığına göre  seans sayısı değişir. Ortalama 4-6 seansta kıllarda %80 lere varan bir azalma beklenir.

 

Alexandrite Lazer Epilasyon

Alexandrite lazerin dalga boyu 755 nm’dir. Etkili bir yöntem olan Alexandrite lazer, teknik özelliklerinden dolayı kumral, buğday ve beyaz cilt tiplerine uygulanırsa sonuç daha hızlı olur. Tüylerin işlem sonrası yüzeyden hemen kaybolması, uygulama sonrası memnuniyeti arttırmaktadır.

 

Lazer epilasyonun yan etkileri nelerdir?

Çok hassas ciltlerde birkaç gün sürebilir. Bu tür problemler nadirdir ve birkaç gün içinde geriler. İşlem sonrası bölgeyi nemlendirmek, cildin kısa sürede toparlanmasını sağlar. Lazer epilasyon sonrasında ilk 24 saat bölgelere sıcak su uygulanmamalı, spor yapılmamalıdır. Uygulama sonrası 15 gün bronzlaşmak amacı ile güneşlenilmemeli ve solaryuma girilmemelidir. Uygulama sonrasında, ciltte hafif kızarıklık olabilir bu durum geçici ve normaldir. Lazer epilasyon yüz gibi vücudun açıkta kalan bölgelerine yapılmış ise mutlaka medikal bir koruyucu krem kullanılmalıdır.

 

Seans sayısı hangi faktörlere bağlıdır?

– Kıl rengi (açık renkli tüyler fazla sayıda seans gerektirir)

– Hormon durumu

– Tüy yoğunluğu

– Kilo

– Yaş

– Kullanılan ilaçlar

Lazer Epilasyon Çeşitleri