Lazer Epilasyon Sonrası

Lazer Epilasyon Sonrası

Lazer Epilasyon 

Vücuttaki istenmeyen tüyler,  hem kadınlar hem de erkekler için estetik bir sorun olmakla birlikte, sağlık açısından da önemli bir yere sahiptir. Kadınlarda kasık ve bacaklarda sık rastlanan, erkeklerde sıklıkla sakal bölgesinde görülen kıl dönmesi ve batıklar  hem estetik hem de sağlık açısından sıkıntı yaratabiliyor. Ayrıca, hormonal veya kullanılan çeşitli ilaçlardan kaynaklanabilen aşırı tüylenmeler de bu problemi yaşayan kişiler açısından büyük bir sorun teşkil ediyor. İstenmeyen tüylerden kurtulmak için günümüzde kullanılan ağda, jilet, ip, cımbız ve kimyasal tüy dökücüler gibi yöntemler kalıcı sonuç oluşturmuyor. Buna karşın lazer uygulaması ile istenmeyen tüylerden kalıcı olarak kurtulmak mümkün. 
 
Lazer epilasyonda amaç, kılı üreten kök hücrelerinin fonksiyonunu bozmaktır. Melanin olarak adlandırılan, kılın yapısında bulunan siyah boya maddesi tarafından, lazer ışınının emilmesi ile oluşan ani yüksek ısı enerjisi, kılı üreten kök hücrelerini hasara uğratır. Siyah kıllar yani melanin maddesini fazlaca içeren kıllar epilasyondan daha fazla etkilenirken, gri ve beyaz kıllarda etkinlik yok denecek kadar düşük olur.
 
Alexandrite,  Nd-yag lazer epilasyon amaçlı kullanılan lazer sistemleridir. Her biri farklı durumlarda yani kişinin deri rengi, kıl tipi, uygulanacak bölgeye göre tercih edilebilmektedir. En iyi lazer sistemi diye bir kavram yoktur. Hepsinin yerine göre kullanımı, iyi sonuçların elde edilmesini sağlar. Vücudumuzda kıllar büyüme (anagen), dinlenme (katagen), dökülme (telogen) evresindedirler. Eğer kıl büyüme evresindeyken lazer uygulanırsa o kıl kalıcı olarak yok edilebilir. Her kişide ve farklı vücut bölgelerinde, büyüme evresindeki kıl oranı farklıdır. Bu nedenle lazer başarı oranı kişiden kişiye, uygulama bölgesine göre farklılık gösterir.
Seanslar, kılların yerleştiği yere ve kişinin genetik özelliklerine göre değişmekle birlikte ortalama 1-2 ay ara ile yapılır. Yaklaşık %80 kıllarda azalma görülür.

Lazer epilasyon öncesinde mutlaka uzman doktor ile görüşme yapılmalıdır. Bu görüşmede uygulamanın yapılacağı bölgedeki kıl yapısı, rengi ve cilt değerlendirilir. Lazere uygunluk ve olası sonuçlar üzerine konuşulur. Görüşmede, uygulama yapılacak kişinin kullandığı ilaçlar, tıbbi geçmişi, beklentisi değerlendirilir. Görüşme sonucunda, lazer epilasyon için uygun lazer tipi ve uygun dozu doktor tarafından belirlenir. Lazer epilasyon öncesi doktorlar uygun gördükleri kişilere test uygulaması yaparak lazer epilasyonun cilt ve kıllar üzerindeki etkisini test eder.

 

Lazer epilasyon  işleminin başarısı nelere bağlıdır?

Kıl rengi: Lazer epilasyon uygulamalarında kalın kıllarda etkinlik fazla olur. Bu sebeple kıl ne kadar  koyu ise lazer epilasyon o kadar başarılı olur. İnce tüylerde ise etkinlik çok az olur ya da hiç olmaz.

Cilt rengi: Uygulama yapılacak kişinin cilt renginin açık olması, uygulamada avantaj sağlar. Çünkü açık cilt tiplerinde doz artışı daha rahat yapılabilir. Lazer dozu ne kadar yüksek olursa başarı o kadar artar. 
Cihaz seçimi: Başarılı bir lazer epilasyon uygulaması için doğru cihazın, doğru doz seçimi çok önemlidir.
Epilasyonun uygulanacağı bölge: Epilasyonda en zor bölgelerden biri yüz bölgesidir. Yüz bölgesi için Nd-Yag lazer en ideal seçimlerdir. Alexandrite lazer yüz bölgesinde daha az tercih edilmelidir.  Koltuk altı, genital ve alt bacak bölgesi lazer epilasyona en iyi cevap alınan bölgelerdir. 
Cinsiyet: Kadınlar lazer epilasyon için daha avantajlıdır.

 

Lazer epilasyon öncesi nelere dikkat etmelidir?

Lazer epilasyondan en az bir ay öncesine kadar, kılları kökünden alan ağda, epilatör, cımbız, iple alma işlemleri yapılmamalıdır. Lazer ışının etki edebilmesi için kıl boyunca ilerleyip kıl köküne kadar uzanması gerekmektedir. Esmerleşmiş tende doz ayarı yapılmalıdır. Lazer epilasyon öncesinde kullanılan ilaçlar ve özellikle deri hastalıkları olmak üzere bilinen tüm hastalıklar doktora bildirilmelidir. Ayrıca son 6 ay içinde sivilce tedavisi görülmüş ise mutlaka doktora bilgi verilmelidir.

 

Lazer epilasyon için ne gibi hazırlıklar yapılmaktadır?

Lazer epilasyon işleminden önce ıslak bir mendil ile bölge deodorant ve diğer kozmetiklerden temizlenir. Bölgedeki kıllar tıraş makinesi ile kısaltılır. İlk seanstan sonraki seanslarda vakit kaybını önlemek için kişi kısaltma işlemini 3 gün önceden de gerçekleştirebilir. Lazer epilasyon seansında ağrı genelde minimaldir. Fakat çok ağrı duyan kişilerde işlemden yaklaşık 1 saat önce  lokal anestezik krem uygulaması yapılabilir.

 

Lazer epilasyon sonrası:

    Lazer epilasyon sonrası, 15–20 dakika aralıklarla bölgeyi buz uygulamasıyla ya da hava ile soğutmak cildi rahatlatır, kızarıklıkları azaltır ya da tamamen kaybeder. 
    İşlem sonrası bölgeyi nemlendiricilerle nemlendirmek, yine cildin toparlanmasını sağlar. 
    Lazer epilasyon sonrasında ilk 24 saat çok sıcak su uygulanmamalıdır. Epilasyonun uygulandığı bölgeyi terletici ağır sporlar yapılmamalıdır. 
    Uygulama sonrası 15 gün boyunca bronzlaşmak amacı ile güneşlenmemeli ve solaryuma girilmemelidir. 
    Lazer epilasyon, cildin yüz gibi açıkta kalan bölgelerine uygulanmışsa mutlaka güneş koruyucu kullanılmalıdır.
 

Lazer Epilasyon Sonrası