Lazer Epilasyon Uygulamaları

Lazer Epilasyon Uygulamaları

Lazer Epilasyon Nedir?
 
Lazer epilasyon istenmeyen tüylerden kurtulmanın en sağlıklı ve en hızlı yöntemidir. Lazer epilasyonun temeli cilde uygulanan lazer enerjisinin, tüy köklerine ulaşmasıdır. Kökler bu enerjiyi melanin pigmenti sayesinde emer ve tüy köklerini ısı enerjisiyle yok etme ya da uzama özelliğini kaybetmesine yol açar.
 
Lazer Epilasyon Kimlere Uygulanabilir?
 
Kıl oluşumu tamamlanmış ve uygulamaya engel teşkil edecek herhangi bir sağlık problemi olmayan herkes lazer epilasyon yaptırabilir. Beyaz renkli kıllar renk pigmenti içermediğinden lazer epilasyondan etkilenmeyecektir.
 
Lazer Epilasyon Nasıl Uygulanır?
 
Göz ve göz çevresi haricinde tüm dokulardaki tüylere lazer epilasyon uygulayabiliriz. İşlem sırasında gözleri korumak adına özel gözlük kullanılmalı ve lazer epilasyonunun uygulanacağı bölge üzerinden herhangi bir yağ, krem, makyaj olmamalıdır. Uygulama süreleri kullanılan cihazlar ve yapılacak bölgelere göre değişkenlik gösterebilir. Örneğin; yüz bölgesine 5-6 dakika , bacak bölgesine ise 1 saatlik bir sürede gerçekleşebilir. Soğutmalı lazer cihazlarında cildin ısınmasına izin verilmediğinden ciltte yanık oluşma olasılığı düşüktür. Uygulama esnasında hafif bir acı hissedilebilir. Lazer epilasyonu sonrasında kısa süreli kızarıklık meydana gelebilir bu durum geçicidir.
 
Lazer Epilasyon Etkisi Nasıldır?
 
Koyu ciltlerde lazer enerjisi, ciltteki melanin pigmenti ile de emildiğinden uygun lazer sistemi seçilmezse yan etkiler görülebilir. Bu sebeple sağlık bakanlığı onaylı bir sağlık kuruluşunda işlem yapılması tavsiye edilir. Çok açık tüylerde ise melanin eksikliğinden tam etki görülemeyebilir. Lazer epilasyon işleminin etkileri kişiden kişiye göre değişkenlik gösterdiğinden, kesin sonuç almak adına uygulama yapılacak bölgeye göre en az 5-8 seans tekrarlanmalıdır.
 
Lazer Epilasyon Çeşitleri Nelerdir?
 
Lazer epilasyon tedavisinde en çok tercih edilen epilasyon çeşitleri Alexandrite ve Nd-YAG lazer tipidir. 
 
Alexandrite Lazer Epilasyon
Alexandrite Lazer Epilasyon 755 nanometre dalga boyunda uygulama yapar, bu dalga boyunda melanin absorbsiyonu oldukça iyidir, bu nedenle kalın kıllarda çok iyi sonuç alınır. Lazer enerjisi tüy köklerine ulaştığında melanin yapısını bozar ve tüy uzama özelliğini kaybeder. Çok koyu olmayan ten renklerinde ve koyu tüy rengine sahip olan kişilerde uygulanan bir yöntemdir. Alexandrite lazer yönteminde kullanılan soğutmalı sistem sayesinde lazer epilasyon uygulaması sırasında acı hissi çok az olur ve iz kalma ihtimali de yok denecek azdır. Alexandrite lazer epilasyon tedavisi istenilen sonucu elde etmek için 5-8 seans arasında uygulanır.
 
Lazer Epilasyonun Riskleri ve Yan Etkileri Var mıdır?
Lazer epilasyon uygulamasının güvenilirliği ve etkinliği FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi) tarafından onay altına alınmıştır. Ancak bu noktada önemli olan seçeceğiniz lazer epilasyon merkezinin uzman doktor kontrolünde işlem yapan, FDA Onaylı, etkisi ve güvenilirliği tescillenmiş lazer cihazlarını kullanan kliniklerin seçilmesidir. Doğru ellerde, kaliteli ve cildinize uygun lazer cihaz sistemiyle ve doğru dozlarda yapılan lazer epilasyon işleminin herhangi bir yan etkisi veya sonuç alamama riski bulunmamaktadır.
 
Lazer Epilasyon Uygulamasında Gerekenler
• Kıl oluşumunda gerekli olgunlaşma evresinin tamamlaması beklenmelidir.
• Vücut bölgeleri için ikişer ay ara ile ortalama 5-8 seans, yüz bölgesindeki daha ince kıllar için birer ay ara ile ortalama 10-12 seans gerekir.
• Bu seans sayıları kıl yapısına göre kişiden kişiye farklılıklar gösterebilir.
• Alexandrite lazer epilasyon sisteminden etkilenerek hırpalanan kıl köklerinin daha sonra ki yıllarda kıl üretmesi mümkün değildir.
• Etkin dozda epilasyon uygulaması yapılmalı, düşük lazer epilasyon dozları uygulanarak seans sayısının arttırılması gibi ticari yaklaşımlarda bulunulmamalıdır.
 
Lazer epilasyon her ten renginde ve kıl tipinde uygulanabilir mi?
Lazer epilasyon uygulaması her ten rengine ve kıl tipine göre farklı uygulama yöntemi ve farklı lazer teknik ayarları ile uygulanabilir. Kıl tipi ve cilt tipi iyi analiz edildikten sonra yapılan uygulama ile başarılı sonuçlar elde edilmektedir. Genel olarak insanlar lazer epilasyon uygulamasının uzmanlık gerektirmediğini düşünmektedirler. Ancak lazer epilasyon hem uzmanlık hem de tecrübe gerektiren doktor kontrolünde yapılması gereken bir uygulamadır. Lazer epilasyonda cilde gönderilen lazer ışını cildimizde bulunan birçok etkene takılarak ilerlemeye çalışacağından, ancak uygun atım tekniği ve zamanlaması ile başarılı sonuçlar elde edilebileceği bilinmelidir.
 
Lazer Epilasyon Uygulamaları