Tepeüstü Lazer Epilasyon

Tepeüstü Lazer Epilasyon

Lazer epilasyon, ülkemizde en çok kullanılan epilasyon yöntemi haline gelmiştir.

Birçok kadın ve erkek istenmeyen tüylerden kurtulmak istemektedir. Lazer epilasyon istenmeyen tüylerden kurtulmanın en iyi yoludur. Lazer epilasyon fiyatları ve yapılan uygulamanın sonuçları düşünüldüğünde en ucuz epilasyon yoludur. Lazer epilasyon kalıcı sonuç sağlar. Bu nedenle tüm dünyada en çok uygulanan epilasyon yöntemi lazer epilasyondur.

 

LAZER EPİLASYON KİMLERE UYGULANABİLİR

Kadınlara, erkeklere, yetişkinlere ve 12 yaşından büyük gençlere uygulanabilir.
Lazer epilasyon için en uygun cilt tipi, açık tenli olup da kıl rengi koyu olanlardır. Elbette lazer teknolojisinin ilerlemesiyle birlikte her cilt rengine artık epilasyon uygulamak mümkün, ancak halen beyaz, açık sarı ve açık kırmızı kıl rengini gören lazerler yok.
Lazer epilasyon tedavisi ancak kılların olgun olanlarına uygulanabilir, henüz olgunlaşmamış kıl kökleri uygulamadan etkilenmez. Tedavi için kılların anajen (olgun) faza geçmelerinin beklenilmesi ve ek lazer epilasyon seanslarının uygulanması gerekir.

YAN ETKİLERİ VAR MIDIR

Lazer ışınının insan üzerinde hiçbir yan etkisi yoktur. Ancak bazı durumlarda lazer epilasyonunu tavsiye etmiyoruz:

  • Işığa karşı hassasiyeti olanlar, hiperpigmentasyon (pigment artışı nedeniyle ciltteki herhangi bir bölgenin normalden koyu bir renk alması) ve hipopigmentasyon (melanin pigmentinin yetersiz yapımı sonucunda pigmentasyonun ileri derecede azalması) eğilimi olanlar,
  • Tetracyclin Nöroleptik veya akne, rozasea tedavisiyle yaşlanmayı önleme amacıyla kullanılan retinoidler gibi ışığa karşı hassaslaştıran ilaçları kullananlar,
  • Uçuk olarak da bilinen herpes geçiren hastalarda ise hastalığın gerçekleşmiş olduğu bölgeye lazer uygulanmamalıdır.

AĞRISI VE BAŞKA RİSKLERİ VAR MIDIR

Alexandrite ve Nd-YAG sistemli lazer cihazlarında aktif soğutuculu ucu sayesinde uygulama sırasındaki acı ve rahatsızlığı minimuma indirgenmiştir. Işın verildiğinde bazı hastalar, hafif bir batma ya da yanma hissi duyduklarını söylerler. Lokal anesteziye ihtiyaç yoktur. Lazer sonrasında 10-15 dakika ile en fazla 1 saat arasında süren kıl folliküllerin çevresinde erythem (ödem) olabilir.

TEDAVİ ÖNCESİNDE VE SÜRECİNDE NELER YAPILMALIDIR?

Lazer tedavisine başlamadan önce kılların 4 hafta süre ile ne ağda, ne de cımbız ile alınmamış olması gerekmektedir. Lazer ışını da kıl köküne ulaşmayı hedeflediği için, epilasyon tedavisi sürecinde kılın köküne ulaşmayı hedefleyen bu gibi yöntemlere başvurmamak gerekir.

HANGİ BÖLGELERE UYGULANABİLİR

Lazer kıkırdak olan veya göze çok yakın olan bölgeler dışında kıl olan her bölgeye uygulanabilir.

 

 

Tepeüstü Lazer Epilasyon